Spływy kajakowe - splywy24.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

Rzeka Brda - podstawowe informacje dla kajakarzy

 

Rzeka Brda


Brda to rzeka o długości 238 km, wypływa z jeziora Smołowo około 7 km na wschód od Miastka, przepływa przez kilkanaście jezior i wpada do Wisły w Bydgoszczy.
Brda należy do najpiękniejszych rzek nizinnych w kraju. Płynie przeważnie wśród lasów, z dala od większych osiedli. Zachowała dość czystą wodę i pierwotny, nieskażony przez człowieka charakter.

Dla bardziej doświadczonych turystów jest dostępna na długości 227 km, od Jeziora Głębokiego pod Miastkiem, a dla turystów początkujących spływ rozpoczyna się we wsi Nowa Brda odległej o 206 km od ujścia Brdy do Wisły. Szlak wiedzie przez jeziora: Szczytno, Krępsko, Szczycienko, Końskie, Charzykowskie, Długie, Karsińskie, Witoczno, Małołąckie, Łąckie, Dybrzk, Kosobudno, Koronowskie, Tryszczyn i Smukała.
Trasę szlaku od Nowej Brdy można przebyć w ciągu 10-14 dni. Wg klasyfikacji trudności szlaków Brda zaliczana jest do rzek łatwych: małe regularne fale, nieznaczne bystrza, łatwe zakręty, niewiele przeszkód wymagających wysiadania z kajaka, ewentualnie przeszkody, których pokonanie zabiera mniej niż 10% czasu przeznaczonego na płynięcie.
Charakterystyczną cechą Brdy jest jej niezwykle urozmaicony bieg od wielu lat przyciągający kajakarzy i miłośników aktywnego wypoczynku. Świadectwem tego są liczne miejsca upamiętniające pobyt Karola Wojtyły oraz kamień pamiątkowy w Gostycynie-Nogawicy poświęcony pamięci osób, które popularyzowały Brdę
.

Szybki kontakt

Olgierd
+48696674699
Anna
+48608717757

e-mail:
splywy24@interia.pl

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego