Spływy kajakowe - splywy24.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

ciekawe miejsca

Akwedukt w Fojutowie
Odległość od Nadolnej Karczmy: 22 km,
GPS: N 53st 43' 289'' E 17st 54' 178''

 

Historyczny obiekt hydrotechniczny wzniesiony w latach 1845-1849. Wykonano go z kamienia i żółtej cegły tak aby bezkolizyjnie krzyżowały się dwa cieki wodne. Dołem płynie Czerska Struga a górą-akweduktem Wielki Kanał Brdy.

Grodzisko Raciąż
Odległość od Nadolnej Karczmy: 8 km

 
 

Ścieżka dydaktyczno przyrodnicza "Nad Brdą" w Woziwodzie
Odległość od Nadolnej Karczmy: 16 km,
tel: 052 336 09 10

 
 

"Jelenia Wyspa" w Gołąbku
Odległość od Nadolnej Karczmy: 21 km,
Czas zwiedzania: ok. 3h

 
 

Muzeum Borów Tucholskich
ul. Podgórna 3, Tuchola,
Odległość od Nadolnej Karczmy: 16 km
www.muzeum.tuchola.pl

 

  Zrekonstuowano tu dawną chatę borowiacką, z kuchnią i paradną izbą, gdzie obok domowego ołtarzyka można obejrzeć jedną z pierwszych maszyn do szycia.

Rezerwat "Cisy staropolskie im. Leona Wyczółkowskiego" we Wierzchlesie

 

   Rezerwat cisów we Wierzchlesie to jedno z nastarszych miejsc w Polsce jak i w Europie, gdzie objęto ochroną dziedzictwo przyrodnicze. Jej rangę naukowcy porównują do królewskich na Wawelu. Z badań wynika, że we Wierzchlesie cisy rosły już około 3 tys. lat temu. Najmłodsze z żyjących tam drzew mają około 100 lat. Niegdyś uważano, że taksyna - silnie trujący alkaloid zawarty w cisie służył do zatruwania ostrza strzał. Stwierdzono niezbicie, że w medycynie ludowej znachorki taksynę stosowały do spędzania płodu a słowiańscy szamani jako afrodyzjak. W latach 60-tych stwierdzono, że taxol zawarty w korze cisów leczy niektóre odmiany raka jednak do wyprodukowania dwóch gramów specyfiku trzeba zużyć korę z 10 drzew o obwodzie około 25 cm. Takie rozmiary mają zazwyczaj cisy żyjące około 200 lat.

 
 
 

PRZEPRASZAMY. STRONA W BUDOWIE

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego