Spływy kajakowe - splywy24.pl

Idź do spisu treści

Menu główne

Cenne porady dla osób mniej zaawansowanych czyli jak przygotować się do spływu

Co warto zabrać na spływ i jak się na nim zachować?

Wybierając się na spływ kajakowy dobrze jest pamiętać o zabraniu odpowiedniego ekwipunku i przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Najistotniejsze jest zabezpieczenie bagażu przed zmoczeniem. W tym celu warto zaopatrzyć się w worki wodoszczelne spływowe, które są bardzo łatwe w użyciu a ich rozmiar można dowolnie regulować dostosowując do rozmiaru ładunku. Należy jednak zwrócić uwagę na to aby pozostawić w worku nieco powietrza. Dzięki temu w razie wywrotki nasz dobytek nie zanurkuje w odmęty rzeki. Alternatywą worków wodoszczelnych są kajaki ze szczelnymi lukami bagażowymi, które również posiadamy.Dobrze jest również przywiązać bagaż linką do kajaka. Również warto zadbać o bezpieczeństwo naszego telefonu komórkowego. Kontakt telefoniczny ze światem na spływie bywa nieraz bezcenny. Dlatego można zaopatrzyć się w wodoszczelne etui na telefon. Jeżeli takiego nie posiadamy, świetnie sprawdza się również zwykły zakręcany słoik. Pdstawowym wyposażeniem kajakarza powinno być ubranie przeciwdeszczowe. Naj mniej miejsca zajmują "jednorazowe" peleryny przeciwdeszczowe.
Na dłuższe spływy warto zabrać ze sobą obuwie na zmianę oraz apteczkę z podstawowymi lekarstwami i opatrunkami. Zakładamy na głowę czapkę, a skórę chronimy kremem z filtrami UV. Przy dłuższych odcinkach przydatne mogą być również rowerowe rękawiczki oraz preparaty przeciwko komarom. Na kilkudniowe spływy warto wziąć również gąbkę aby wybrać resztki wody nagromadzonej w kajaku po całodziennej podróży. W kajaku na nogach powinniśmy mieć buty, w których z powodzeniem będziemy mogli wskakiwać do rzeki oraz łatwo wylewać z nich wodę. Wchodząc boso do rzeki możemy skaleczyć się o kamienie lub leżące na dnie kawałki szkła.
Jedną z ważniejszych zasad turystycznych jest zabieranie ze sobą jak najmniejszej ilości rzeczy - łatwiej się wówczas przemieszczać i pakować. Niezwykle ważną zasadą jest zachowanie ciszy i ochrona przyrody. Nie zostawiamy żadnych śmieci na brzegu ani nie wrzucamy ich do rzeki. Warto by inni, spływający po nas, mogli się cieszyć pięknem otaczającej nas przyrody.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego